Tekintettel arra, hogy ma már a fogszuvasodás megelőzése és kezelése fogorvosi szempontból megoldottnak tekinthető, a fogágybetegségekre sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk, mert ezek kezelése lényegesen nehezebb és a felnőttkori fogvesztések leggyakoribb okaként tartjuk számon.
A fogágy épségének jelentősége még nem kellőképp épült be a köztudatba. Ugyanakkor köztudott, hogy a fogat körülvevő szövetek regenerációs hajlama korlátozott. A sorvadási folyamatok csak megelőzhetőek, illetve lassíthatóak,visszafordításukra nincs lehetőség. Ezért fontos a fogágy gyulladásmentesen tartása és helyes ápolásának elsajátítása. Ebben nyújt segítséget a fogorvosi rendelőben tett rendszeres látogatás (évente egyszer vagy kétszer), melyet mi a „recall” módszer bevezetésével segíthetjük, melynek még nincs hagyománya a hazai gyakorlatban. Ilyenkor a fogorvos vagy dentalhygienikus egy általános szájüregi szűrővizsgálat után eltávolítja a nem tisztítható helyeken képződött fogköveket, és személyre szabott tanácsokkal látja el a pácienst.
Fogágyunk két különálló egységből áll: az egyik az íny, a másik a fogakat rögzítő hármas egység, amit a gyökérhártya, a fogmeder nyúlvány csontja és a foggyökér külső része, a cement alkot.
Az elkészült fogmű tisztítására külön meg kell tanítanunk a beteget. A fix részt értelemszerűen fogkefével megtisztítja a szájban. A kivehetős részt viszont célszerű eltávolítani, és szájon kívül is megmosni, majd nyugodtan vissza lehet helyezni. A […]
A megmaradt fogakat úgy készítjük elő, mint a koronához, vagyis laikus nyelven lecsiszoljuk. Majd ezekről veszünk egy precíz lenyomatot. A fogtechnikus kolléga készít a megmaradt fogakra egy hidat, melyhez valamilyen, ún. finommechanikai elhorgonyzási eszköz csatlakozik. […]
Válasszon rendelőt!